×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Thursday, 2 February , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
برگزاری دومین نشست مشترک مسئولین و فعالان حوزه ورزش کارگری کشور به میزبانی یزد.

دومین نشست مشترک مسئولین و فعالان حوزه ورزش کارگری کشور با حضور مدیرکل امور ورزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، رئیس فدراسیون ورزش کارگری جمهوری اسلامی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مدیرکل ورزش و جوانان استان و جمعی از روسای انجمن ها، هیات ها و ادارات امور ورزشی کارگران کشور به میزبانی استان یزد برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی هیئت ورزش کارگری استان یزد: در اولین روز از این نشست محمد حسین ریاحی ضمن خیر مقدم به مدعوین، گفت: ورزش کارگری قدمتی به اندازه خود کار و کارگر دارد و این یعنی از نخستین روزی که کارگاه های کوچک شکل گرفته لزوم سلامتی جسم کارگران نیز مطرح شده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد توجه به سلامتی کارگران را یکی از پایه های اصلی تشکیل دهنده روابط کار عنوان کرد و افزود: قوانین بسیاری در خصوص ایجاد تفریحات سالم و ورزش کارگری در جهت ترقی و تعالی آن وضع شده که در این بین ماده ۱۵۴ قانون کار که به تصویب دولت و مجلس رسید یکی از پیشرفته ترین قوانین در نوع خود برای ورزش کارگری است.
وی خاطرنشان کرد: ماده ۱۵۴ قانون کار ضمن ملزم کردن کارفرمایان در مشارکت جدی احداث و توسعه فضاهای ورزشی در محیط کار، این شرایط را برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فراهم کرده است که به نمایندگی از کارفرمایان بتواند فضاهای ورزشی و تفریحی را برای کارگران توسعه و گسترش دهد.
ریاحی اجرای این ماده قانونی را در راستای سلامت و صیانت از نیروی کار معرفی کرد و گفت: متولیان ورزش کارگری هرگز از انجام امور جاری مسابقات و فعالیت های ورزشی منطقه ای، استانی و کشوری غافل نبوده اند و اعزام هایی نیز در رشته های مهم کارگری به تورنمنت های مختلف بین المللی صورت گرفته است.
در ادامه مهندس فرزاد حیدری مدیرکل امور ورزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تقدیر از مسئولین برگزاری این نشست، گفت: اینگونه نشستها می تواند باعث هم فکری بیشتر شده و ارائه ایده های نو و خلاقانه ای برای توسعه ورزش کارگری شود.
مدیرکل امور ورزشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسعه ورزش کارگری را ضروری خواند و ادامه داد: ما باید ورزش کارگری را در سطح کشور با رویکردهای نوین فرهنگ سازی کنیم و کارگرانی که روح و جسمشان در حین کار مورد صدمه قرار می گیرد را بهبود بخشیم.
حیدری گفت: متولی امر ورزش در کشور وزارت ورزش و جوانان است و ما نباید در فدراسیون ورزش کارگری و اداره کل امور ورزشی وزارت متبوع به ورزش کارگری مانند ورزش حرفه ای نگاه کنیم بلکه باید در راستای صیانت از نیروی کار و توجه به سلامت جسم و روح کارگران، به این امر توجه ویژه داشته باشیم.
وی با اشاره به نبود بودجه دولتی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام کارگری گفت: هیات های ورزش کارگری استان ها می توانند از ظرفیت بخش خصوصی و حتی تشکلات کارگری و کارفرمایی استفاده کنند تا بتوانند خدمات بهتری به جامعه هدف ارائه کنند.
دکتر جواد رمضی که به تازگی بعنوان رئیس فدراسیون ورزش کارگری برگزیده شده در جمع روسای هیات های ورزش کارگری کشور گفت: خوشبختانه در سال ۹۷ رویدادهای ورزش کارگری کشور نسبت به سال ۹۶ چیزی حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.
وی استقبال کارگران را از مسابقات قهرمانی کارگران کشور مثبت ارزیابی کرد و افزود: باید با تسهیل قوانین مسابقات از جمله حذف ورودیه ها و ایجاد تنوع در رشته های ورزشی، شرایط حضور کارگران را در تمامی مسابقات فراهم کنیم و تیم های ملی کارگری قوی تری تشکیل دهیم.
وی ضمن اشاره به اعزام تیم های ملی کارگری به مسابقات برون مرزی اظهار داشت: با برگزاری منظم مسابقات قهرمانی کارگران کشور در رشته های مختلف و مطابق با تقویم برگزاری، سعی کردیم تیم های ملی را تا پایان سال ۹۷ تشکیل دهیم و خوشبختانه این امر مهم محقق شد؛ تیم های ملی کارگری هم اکنون در حال تدارک اردوهای آماده سازی هستند و انشالله سال آینده با قدرت در مسابقات بین المللی حضور خواهیم یافت. سپس مدیر کل ورزش و جوانان استان یزد ضمن اشاره به فعال تر شدن فدراسیون ورزش های کارگری در طول سالهای اخیر گفت: خوشبختانه هیات ورزش کارگری استان یزد تعامل خوبی با اداره کل ورزش و جوانان دارد و همکاران ما در اداره کل جهت توسعه زیرساخت های کمی و کیفی ورزش کارگری استان همکاری های لازم را صورت داده اند. مسعود شریعتی وجود اماکن ورزشی ویژه جامعه کارگری را امری ضروری دانست و افزود: در سفر سال ۹۴ ریاست محترم جمهور به استان یزد به چندین پروژه از مجموعه های ورزشی کارگران در مرکز استان و شهرستانها اعتبار ساخت و تکمیل تخصیص داده شد و هم اکنون اکثر طرح های نیمه تمام کارگری استان به مرحله افتتاح و بهره برداری رسیده است. وی توجه به ورزش پایه و همگانی را بسیار مهم عنوان کرد و اظهار داشت: یک عقیده غلط در میان عموم مردم رواج یافته و آن این است که هرکسی کار می کند نیاز به ورزش کردن ندارد؛ این بحث اشتباه است، باید این تفکر از میان برداشته شود و هرکسی در هر شغلی که فعالیت دارد باید در روز، ساعتی را به ورزش کردن با برنامه اختصاص دهد.
شریعتی با اشاره به رتبه اول استان یزد در بحث ورزش همگانی سالهای ۹۵ و ۹۶ بیان کرد: امروزه اکثر آسیب های اجتماعی و جسمانی ناشی از ورزش نکردن است؛ با فرهنگ سازی مناسب ورزش همگانی میان مردم می توان این معضل را رفع کرد.
در ادامه از روسای هیات های ورزش کارگری، روسای انجمن ها و مسئولینی که با حمایت از ورزش کارگری شرایط اجرای برنامه های ورزشی را فراهم نمودند با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.
گفتنی است نشست مشترک مسئولین و فعالان حوزه ورزش کارگری به مدت دو روز به میزبانی یزد برگزار گردید.